Do czego służy obieg solarny? Jakie są wielkości kolektorów?

Obieg solarny zbudowany jest z kolektorów, przewodów rurowych, solarnego zestawu pompowego, urządzeń zapewniających bezpieczeństwo działania instalacji i zasobnikowego wymiennika ciepła. Zadaniem obiegu solarnego jest doprowadzenie ciepła z kolektorów do zasobnika, w którym będzie ono magazynowane.

Gdzie zamontować kolektor? Dach, ściany budynku czy na ziemi?

Opinie są podzielone, ponieważ każdy dom jest zbudowany inaczej, ustawiony inaczej, w jego otoczeniu są drzewa, inne budynki, inne miejsca zacienienia. Dużo zależy od specjalisty, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie, powodujące jak największą absorbcję promieni słonecznych przez cały rok. Najbardziej rozpowszechnione jest montowanie kolektorów na dachu. W ten sposób można zainstalować każdy typ kolektora, nie tylko w trakcie, ale także po wybudowaniu domu..

Jak działa kolektor słoneczny? Zasada działania kolektora.

Kolektor słoneczny pobiera energię z promieniowania bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazuje tą energię do instalacji grzewczej. Energooszczędność kolektorów związana jest także z uzyskaniem możliwie wysokiej sprawności ich pracy.